Karaltılar

Hersenschimmen 
J. Bernlef


Çağdaş Hollanda edebiyatının klasiklerinden sayılan Berlef’in Karaltılar’ı, bunamayı ele alan ilk kitaptır. Özellikle konunun insani boyutundan ele alınması, birçok okuru derinden etkilemiştir. Karaltılar, yalnızca bunama üzerine bir roman değil, aynı zamanda kabul edilemezin kabul edilişidir. Yapıt, ilk yayımlandığı 1984 yılından bu yana Hollanda ve Belçika’da yarım milyondan fazla basılmış, 14 dile çevrilmis ve 1988 yılında filme uyarlanmıştır.

Roman kahramanı Maarten Klein emekli olduktan sonra karısı Vera ile Kuzey Amerika’da yaşamaya başlar. Sakin bir yaşam sürer. Ta ki beyninde bazı arızaların baş gösterdiği zamana kadar. Maarten, dili, anıları ve gerçekle olan ilişkisi üzerine hakimiyetini kaybeder. Kendi dünyasında bir yabancı haline gelir. Tutunduğu tek kişi olan Vera’yla ilişkisi giderek kopar. Karaltılar, kayıp bilincin ve kalıcı aşkın hikâyesidir.

‘Maarten’ın zihni yavaş yavaş bulanmakta ve sonunda buharlaşmaktadır. Bernlef’in bu işkenceyi anlatışı, şiddetli bir acı içerdiği gibi ve çok da cesurdur.’ Harold Pinter


ISBN: 9789756115022
ISBN: (Turkije): 9756115025 
Prijs: ˆ 20,- -

 

 

 

 

Copyright (C) 2009 / 2010 Uitgeverij 3C Arnhem